Podmínky AKCE na řetězové smyčky EXL naleznete zde.

Jak správně vybrat nůž pro vaši sekačku

Dokonce i ty nejlepší nože do sekaček se opotřebují nebo poškodí v důsledku nepřetržitého provozu. Oprava těchto nožů při větším poškození nedává moc velký smysl, další používání tohoto nože může vést přinejmenším k poškození Vaší sekačky, a proto je důležité zvolit správný čas na výběr nového nože. Pokud si myslíte, že malý ohyb nebo díra nemůže poškodit Vaši sekačku, mějte na paměti, že tato škoda může vzniknout nevyvážeností nože, který je nepřetržitě poháněn motorem sekačky, což může vést k velkým vybracím celého hnacího systému a naslednému zničení Vaší sekačky.

Pokud jste měli možnost koupit si žací nůž do motorové nebo elektrické sekačky, jsme si jistí, že se setkáte s problémem dostupnosti ekvivalentů starých žacích nožů. Prakticky každý výrobce sekaček na trávu má pro své žací nože svůj vlastní návrh způsobu upínání žacího nože a v podstatě v této oblasti neexistují žádné standardy. Tento postup je zaveden proto, aby nebylo možné získat žací nůž od konkurenčního výrobce dílů pro danou značku sekacich strojů. Žádný obchod není schopen shromáždit všechny modely nabízející žací nože, takže najít novou čepel může být velmi časově náročný úkol. V této situaci se zdají být ideálním řešením univerzální žací nože, které úspěšně nahradí většinu nožů originálních. Klíčem k vybrání nového univerzálního nože je stejná délku, jako u starého žacího nože, stejné rozmístění montážních otvorů a správný profil.

Délka žacího nože do sekačky


Nůž do sekačky

Délka žací čepele se měří úhlopříčně od levého spodního okraje na pravý horní okraj. Rozdíl v délce nového nože by neměl přesahovat 1 cm ve srovnání se starým žacím nožem a vzdálenost od okraje sekačky a krytu by neměla být menší než 1,5 cm. Řada univerzálních nožů obsahuje nejstandardnější velikosti: 15'' (37,5 cm), 16'' (40,0 cm), 17'' (42,5 cm), 18'' (45,1 cm), 19'' (47,6 cm), 20'' (50,2 cm), 21'' (52,7 cm) a 22'' (55,2 cm). Víceúčelové nože mají stejnou šířku a tloušťku, která jsou přibližně 5,6 cm a 3 mm.

Průměr vnitřního otvoru a rozteč bočních otvorů

Montážní otvory nože do sekaček


Vnitřní montážní otvor musí být shodný s průměrem vrtule. Chcete-li přizpůsobit správně žací nůž, univerzální nože jsou prodávány se sadou redukcí o průměrech: 10,0 mm, 12,7 mm, 16,0 mm a 18,0 mm.Originální velikost montážního otvoru je 23,0 mm. Obdélníkové boční otvory se zaoblenými hranami umožňují přizpůsobit univerzální nože sekačky s uzly rozteče mezi bočními záložkami 45 a 80 mm.

Profily žacích nožů do sekaček


Žací nože můžeme rozdělit na tyto typy:


- nože rovné jednoduchý profil s mírně zaoblenými konci, jsou vhodné pro sekačky na trávu bez sběrného koše.

Univerzální nůž do sekačky


- nože tvarované vzhledem k zaoblením žacího nože je vytvářena větší odstředivá síla při sečení, kdy je tráva katapultována mnohem větší silou. Jsou vhodné pro sekačky se zadním sběrným košíkem.

Univerzální nůž do sekačky


- nože rovné nebo tvarované s funkcí mulčování jejich vroubkované okraje řídí tok

vzduchu pod tělo sekačky, který se točí v trávě několikrát, před tím, než dopadne na zem.

Univerzální nůž do sekačky mulčovací

Pokud již víte, jaká délka žacího nože pasuje na Vaši starou sekačku na trávu, znáte velikost a rozteč montážních otvorů a správné nastavení, můžete snadno najít ten správný žací nůž.