Tento web používá soubory cookie. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o používání cookies. Souhlasím

Jak správně vybrat řetěz na Vaší řetězovou pilu?

Řetězy Oregon mohou být použity na značky všech výrobců motorových pil jako jsou Stihl, Husqvarna, Oleomac, Makita, Dolmar,McCulloch, Ryobi, Partner, Narex, Solo, Hecht, Jonsered, Echo a mnoho dalších....Technické parametry pilového řetězu

Dělení neboli rozteč řetězu - tj. se rozumí vzdálenost mezi kterýmikoliv třemi po sobě následujícími nýty dělena dvěma, vyjádřeno v palcích. OREGON vyrábí pilové řetězy s roztečí 1/4 ", .325", 3/8 ", .404", 3/4 ". Rozteč musí být shodná pro všechny prvky řezacího systému (pilový řetěz, vodící lišta a řetězka).
Šířka drážky vodící lišty – měřeno v jakékoli části vodící lišty. Standardní šířka drážky vodící lišty pro řetězové pily je : 1,1 mm (.043"), 1,3 mm (.050''), 1,5 mm (.058''), 1,6 mm (0,63'').
Počet vodících článků – počet lze snadno zjistit jednoduchým přepočítáním vodících článků v celé délce řetězové smyčky. Počet vodících článků je zpravidla sudé číslo (ale nemusí vždy tomu tak být). Tento parametr je často označován symbolem DL (z angl. Drive Links).

Informace o doporučených technických parametrech řetězu lze obvykle také nalézt na obalu - krabičce pilového řetězu nebo v návodu k obsluze pily, na vodící liště v podobě vyznačených symbolů nebo na internetové adrese výrobce.


Pokud používáte značku řetězů OREGON, stačí si přečíst číselný symbol vyražený na každém vodícím článku řetězu. Na základě tohoto čísla lze najít ekvivalent pomocí hodnot uvedených v »této tabulce«. Ostatní výrobci řetězů také uvádějí tento údaj podobným způsobem, na základě těchto informací můžete zvolit odpovídající řetěz nebo nás můžete »kontaktovat« a my Vám se správným výběrem rádi pomůžeme :)


Počet vodících článků.

Například: 056E označuje celkovou délku řetězové smyčky s 56 vodícími články.

Vodící články řetězu se pohybují v drážce vodící lišty. Nejbezpečnější způsob jak koupit ten správný řetěz je uvést počet vodících článků na Vašem řetězu.Typy pilových řetězů v závislosti na rozteči řetězu

Řetěz 90Low Pro s roztečí  – oblíbené lehké řetězy používané ve výkonově slabších motorových pilách. Hovorově nazývány také jako "Hobby" nebo "Picco". Vyrábí se v provedení o šířce vodících článků:
- Standard 1,3 mm
- Micro-Lite (úzká řezná spára) 1,1 mm

Řetěz s roztečí .325" – řetěz nejčastěji používaný v profesionálních motorových pilách. Vzdálenost mezi vodícími články je menší než rozteč u Picco (Hobby) 3/8", která umožňuje efektivnější a rychlejší řezání. Řetězy jsou dostupné v těchto šířkách vodícího článku :
- Standard 1,5 mm
- Micro-Lite 1,3 mm
- značka Stihl 1,6 mm

Řetěz standard s roztečí 3/8" – dřevorubci velmi používaný řetěz do profesionálních řetězových pil s vysokým výkonem (nad 3,5 KW). Uvedené dostupné šířky řetězu :
- Standard 1,5 mm
- značka Stihl 1,6 mm

Řetěz s roztečí .404" – velmi zřídka používaný řetěz. Nejčastěji používaný řetěz u kácecích strojů (harvestorů). Dodáván ve dvou šířkách vodícího článku :
- Standard 1,6 mm
- Standard 2,0 mm

Řetěz s roztečí 3/4" – profesionální největší řetěz používaný v harvestorech a stacionárních řezacích zařízení.

Existuje pouze jeden typ řetězu :
- Standard 3,1 mmTypy pilových řetězů s ohledem na typ řezných zubů


Řetězy s ostrým profilem - HRANATÉ - tyto řezné zuby snižují riziko zpětného vrhu a tím zároveň zvyšují výkon řetězových pil. Řetězy s tímto profilem jsou velice oblíbeny odbornou obsluhou pracující na denních těžebních prací. Vzhledem k charakteru řezných zubů se doporučuje používat tyto profily zejména pro řezání čstého dřeva.
Řetězy s kulatými řeznými zuby - KULATÉ - jsou ideální pro profesionální i soukromé uživatele řetězových pil. Vyznačují se vysokou rychlostí řezání dřeva, snadnějším ostřením a údržbou. Používají se nejčastěji k řezání čistého nebo mírně znečištěného dřeva.
Řetězy s univerzálním profilem - univerzální řezací zub. Nejčastěji používaný příležitostními uživateli řetězových pil. Tento řetěz charakterizuje vysoká životnost.